Dějiny vaporizace v kostce: Od skleněného sudu ke kompaktním přístrojům s chytrou aplikací

dejiny-vaporizaceVaporizace jako taková, má kořeny sahající stovky let do minulosti. Odpařování bylinek v podobě, v jaké ho známe dnes, je ale záležitostí značně mladší. Vydejte se s námi na výlet do historie a zjistěte o téhle šetrné a nesmírně účinné metodě maximum informací.

Nepleťte si pojmy s dojmy

Samotný pojem „vaporizace“ vychází z latinského slova vapor, což v překladu znamená „výpar“ nebo „pára“. Už to dokáže i poměrně neznalému a nezkušenému člověku, který je ještě vaporizací „nepolíbený“ dost dobře napovědět, v čem tkví kouzlo celého procesu. Z fyzikálního hlediska jde o proces přeměny látek z pevného či kapalného skupenství do plynného. Vaporizér tak díky kontrolovanému zahřívání umožňuje inhalaci látek z vybraných bylinek bez nežádoucích vedlejších účinků.

Vaporizaci znal už Hérodotos

Ačkoli moderní vaporizace má s tou původní společný možná tak název a základní princip, první zmínky o ní se objevily už v 5. stol. p. n. l. Odpařování bylin v té době hojně využívali Skythové, což je doloženo Herodotovými spisy. Pára z bylinek se také využívala k zásobování parných lázní, v nichž se v antice s oblibou sedávalo. Účelné vdechování vodních par se pak poprvé objevilo na území, které patří k dnešnímu Afganistánu.

Legenda o indiánském orlovi

Novodobá vaporizace je pak neodmyslitelně spjata se jménem jistého Billa Amata – Američana indiánského původu a legendárního konopného aktivisty, který se usídlil v Amsterodamu, kde také založil základy vaporizace v podobě, v jaké ji známe dnes. Jeho vůbec první vaporizér spatřil světlo světa v roce 1994 na Cannabis Cupu v Amsterodamu. K vyrobení tehdejšího vaporizéru ho údajně inspiroval jeden kalifornský pěstitel.

Historicky první vaporizér byste asi nepoznali

Určitě vás zajímá, jak historicky první vaporizér vypadal. Šlo o obrovské zařízení, které svými rozměry připomínalo obří skleněný sud. Nádoba, ze které trčely dvě skleněné trubky, obsahovala ohřívač na bylinky. Proud horkého vzduchu přes byliny procházel, v důsledku čehož se tvořila pára, která se hromadila uvnitř skleněné nádoby. Přes druhou skleněnou trubku bylo zase možné tuto páru vdechovat. Eagle Bill, jak se Amatovi familiárně přezdívalo, tak vlastně zkonstruoval vůbec první konvekční vaporizér.

Následovníci „skleněného sudu“

Další vaporizéry vyrobené Eagle Billem byly o poznání menší a ve společnosti si vydobyly značnou popularitu. Na jeho úspěch následně navázal BC Vaporizer – kondukční elektrické zařízení, v němž se pára tvořila přímým kontaktem bylinek s rozehřátou kovovou plotýnkou. První elektronický stacionární vaporizér se zabydlel především v Severní Americe a v Evropě. Milníkem v oblasti vaporizace byl potom rok 2000, kdy začaly na trh pronikat stále novější, kompaktnější a důmyslnější zařízení.

Moderní vaporizéry vás dostanou kvalitními materiály i chytrou aplikací

Příkladem ze současnosti budiž vaporizéry PAX, které se na našem trhu poprvé objevily v roce 2015 a prakticky přes noc si vydobyly nevídanou slávu a popularitu. V našem e-shopu můžete v současné době zakoupit jejich druhou a třetí generaci, která se vyznačuje obrovským výkonem, stejně jako kompaktními rozměry a bohatým příslušenstvím. Model PAX 2 se může pochlubit inovovaným náustkem a rozměrově menší baterií, stejně jako nízkou hmotností a rychlým zahřátím na jeden ze čtyř teplotních stupňů.

Třetí generace (PAX 3) pak nabízí špičkový design, ještě silnější baterii, bezchybnou funkčnost a zdravotně nezávadné materiály, které se mohou pochlubit maximální životností. Nechybí ani vymazlená aplikace PAX Vapor pro iOs i Android, prostřednictvím které můžete stahovat firmware, zamknout vaporizér proti náhodnému použití, ovládat teplotu nebo si nastavit barvu LED diody. Vaporizéry PAX jsou proto určeny všem, kdo nechtějí dělat kompromisy a záleží jim na krásném designu.

Používáme ověření věku Adulto