Vše, co jste chtěli vědět o vaporizaci a vaporizérech

vaporizaceStále častěji se diskutuje o vaporizaci, jejích účincích, výhodách i nedostatcích. Oblíbeným tématem jsou také moderní vaporizéry (v naší nabídce naleznete modely PAX 2 a PAX 3), které umožňují získávat aktivní složky z nejrůznějších bylinných směsí a extraktů.

Pokud se ve světě vaporizace neorientujete a o téhle metodě jste ještě nikdy neslyšeli, možná vám dohledané informace mohou připadat zbytečně zmatečné a komplikované. Právě pro to jsme připravili tento příspěvek, ve kterém se dozvíte vše, co jste o vaporizaci a moderních vaporizérech chtěli vědět, ale báli se zeptat!

Vaporizace je stará skoro jako lidstvo samo

Vaporizace rozhodně nepatří mezi nově objevené metody a procesy. Pojem se používal už dávno k popsání fyzikálního jevu spočívajícího v uvolňování vodní páry. Během posledních let se ale o vaporizaci hovoří v souvislosti s moderními vaporizéry a samotný pojem i proces tak dostává zcela nový rozměr.  

Vůbec poprvé se o vaporizaci v souvislosti s bylinkami začalo hovořit v 90. letech v Kalifornii. Nápad se nejdřív nedočkat přílišné popularity, s objevováním stále modernějších přístrojů a zařízení si ale našel cestu k milovníkům voňavé páry a aktivních bylinkových složek.

  • Mohlo by vás zajímat: Je prokázáno, že úroveň toxických látek je při vaporizaci až 450x nižší, než při kouření klasických cigaret!

Samotná vaporiace spočívá v zahřívání bylinek na vysokou, přesto však bezpečnou teplotu, díky které se z nich uvolní těkavé látky přeměněné na plyn. Mezi zmíněné látky patří třeba éterické či esenciální oleje, silice nebo pryskyřice. A ty pak člověk vdechuje přímo do plic.

Některé vaporizéry zahřívají vloženou bylinku v kovovém kalíšku, jiné jsou ještě šetrnější a prohřívají ji horkým vzduchem proudícím přímo přes ni. Člověk pak vdechuje výpary, které nejsou horké, a tudíž nemůže dojít k popálení dýchacích cest.

3 zajímavé výhody vaporizace

  • Bezpečná teplota a absence kouře: Mezi jednu z nejzajímavějších výhod vaporizace patří nepochybně skutečnost, že při zahřívání bylin nevzniká kouř, který našim dýchacím cestám rozhodně neprospívá. Teplota je sice natolik vysoká, aby uvolnila odpařování aktivních látek, ale zároveň bezpečná natolik, aby nedošlo ke vzplanutí bylin a uvolnění zmíněného kouře.
  • Efektivní způsob, jak dostat z bylin maximum: Vaporizace je ve finále mnohem lepší a efektivnější způsob, jak získat z bylinek maximum účinných látek. Při obyčejném kouření se jich totiž velká část zničí vlivem vysoké teploty. Ve finále tak spotřebujete méně bylin, což jde ruku v ruce s žádanou finanční úsporou.
  • Vaporizace neobtěžuje vaše okolí: Vaporizace je také mnohem diskrétnější. Pára má totiž mnohem jemnější vůni než kouř a rychleji se v prostoru ztrácí, což ocení i ti, kteří vaporizaci příliš neholdují a kouř z klasických nebo elektronických cigaret jim vadí.

Bez kvalitního vaporizéru se neobejdete

Abyste si mohli užít všech výhod vaporizace, je potřeba pořídit kvalitní vaporizér. V závislosti od typu vaporizéru se může pára dostávat k uživateli různými způsoby. Některé modely pracují s přímým vdechováním z náustku (například modely PAX 2 a PAX 3) zabudovaného v zařízení, v jiných případech páry vdechujete pomocí silikonové hadičky nebo balónku.

Na trhu jsou k dostání vaporizéry různé kvality a třídy. Při výběru proto vždy sázejte pouze na vaporizéry vyrobené z kvalitních materiálů, které jsou odolné vůči působení vysokých teplot. V opačném případě bude kvalita i chuť vdechovaných par nevalná a u nekvalitních modelů nebo materiálů hrozí také riziko poškození zdraví.  

Vaporizéry tak vždy vybírejte pouze u známých a certifikovaných výrobců, kteří na své produkty poskytují odpovídající záruku (například u modelů PAX z naší nabídky jde o rovných deset let!).

Používáme ověření věku Adulto