Vybíráte vaporizér? Odpovězte si na tyhle otázky

vapováníVaporizace se díky svým neopomenutelným benefitům a výhodám dostává do stále většího povědomí populace. Zahřívání bylinek na vysokou, přesto však bezpečnou teplotu, má totiž obrovský potenciál. Byliny během zahřívání uvolňují maximum účinných látek, éterických či esenciálních olejů, a silic.

Navíc během vaporizace nevzniká škodlivý kouř, ale ovoněná pára. Jde tak o revoluční způsob, jak do těla dostat prospěšné látky z bylin a při tom se vyhnout škodlivému kouření. K procesu je ale nezbytně nutné pořízení kvalitního vaporizéru. Jak ho vybrat? Důležité je odpovědět si na následující otázky.

Do kapsy nebo s partou přátel?

První věc, kterou byste měli před nákupem vaporizéru řešit je to, zda toužíte po přenosném nebo stacionárním zařízení. Přenosné vaporizéry (například modely PAX 2 a PAX 3) nabízí pořádnou dávku svobody (můžete si je vzít s sebou kamkoli), na druhou stranu ale budete závislí na zdroji energie. Počítejte tedy s tím, že tento typ vaporizérů bude potřebnou energii čerpat z baterie, malých akumulátorů nebo plynu (butanu).

Stacionární vaporizéry si s sebou jen tak nevezmete. Ačkoli neposkytují neomezenou mobilitu, mohou se pochlubit obřím výkonem. Instalovat je do nich totiž možno výkonné ohřívače, které by v přenosném vaporizéru okamžitě vyčerpaly baterii. Navíc do nich lze díky větším rozměrům umístit i ventilátor, který nafoukne balónek s voňavou párou. Stacionární vaporizéry se tak hodí jak k individuální, tak skupinové inhalaci.

Láká vás kondukce nebo konvekce?

Možná vás na první pohled napadne, že zásadní rozdíl mezi těmito dvěma slovy je pouze v několika písmenkách. Chyba lávky! Ve skutečnosti je problematika kondukce a konvekce mnohem komplikovanější a pro výběr vhodného vaporizéru zcela zásadní.

Zatímco u kondukčních vaporizérů mají bylinky přímý kontakt s rozehřátým topným tělesem, v případě konvekce bylinky do styku s ohřívačem vůbec nepřijdou. Kondukční vaporizéry jsou díky méně náročnému technologickému řešení obecně levnější, existuje u nich ale malé riziko náhodného vznícení. Tepelná energie totiž přechází bezprostředně z rozehřátého povrchu na rostliny, z nichž se začnou uvolňovat potřebné látky.

Naopak ohřívač konvekčního vaporizéru je umístěn mezi komorou, v níž jsou bylinky, a přívodem vzduchu. Tímto způsobem je docíleno rovnoměrného uvolňování chuti a vaporizace, která nevyžaduje míchání. Protože má ale každá mince dvě strany, je potřeba zmínit, že kondukční vaporizéry jsou cenově nákladnější a vyznačují se delší dobou zahřívání.

Co od svého vaporizéru očekáváte?

Toužíte po dokonalých chuťových vjemech a úsporách na bylinkách, nebo hledáte výhody ve srovnání s kouřením? Vystačíte si s orientačním ovládáním teploty nebo potřebujete přesně nastavovat jednotlivé stupně? A co moderní vychytávky v podobě aplikací pro chytré mobilní telefony a nezbytné příslušenství (revoluční aplikací se může pochlubit třeba zmíněný model PAX 3)?

Ať už budou vaše preference a požadavky jakékoli, vždy vybírejte a nakupujte vaporizéry pouze u známých a ověřených výrobců, kteří se mohou prokázat platnými certifikáty a prodávané výrobky zaštiťují odpovídající zárukou (u modelů PAX jde dokonce o deset let!) Pamatujte, že vaporizéry pracují s vysokými teplotami, takže je potřeba, aby byly vyrobeny z kvalitních a zdravotně nezávadných materiálů.

Počítejte také s tím, že ani ten nejkvalitnější a nejdražší vaporizér nebude fungovat správně, pokud o něj nebudete odpovídajícím způsobem pečovat. Pravidelné čištění po každém použití zajistí dokonalou chuť a voňavou páru, v níž najdete žádané bylinné extrakty a účinky.

Používáme ověření věku Adulto